Logowanie

Aktualności

Seniorzy: Tak blisko...

• autor: admin, 2015-02-27 16:39

Siedemnasta edycja Pucharu Wójta Gminy Liszki przeszła do historii. I zostanie zapewne na dłużej zapamiętana bo po raz kolejny udowodniono, że w tej gminie zarówno poziom piłkarski jak i organizacyjny stoi na bardzo wysokim poziomie - czytamy na stronie Futbol-Małopolska, patronującemu ubiegłoweekendowym zawodom.

Kaszowianka organizatorem
Siedemnasta edycja Pucharu Wójta Gminy Liszki przeszła do historii. I zostanie zapewne na dłużej zapamiętana bo po raz kolejny udowodniono, że w tej gminie zarówno poziom piłkarski jak i organizacyjny stoi na bardzo wysokim poziomie. Organizatorem tej corocznej imprezy rozgrywanej w stolicy gminy była tym razem Kaszowianka, która po raz trzeci z rzędu sięgnęła po niezwykle okazały, przechodni Puchar Wójta Gminy Liszki!

Eliminacyjne sito
W wielkim finale, podopieczni Wojciecha Pituły spotkali się z Lotnikiem Kryspinów, który typowany był wraz z Kaszowianką na faworyta turnieju. Obie ekipy przez sito eliminacyjne przeszły bez przeszkód tracąc punkty jedynie w pojedynku bezpośrednim. Kaszowianka potrzebowała jednak chwili by wejść w turniej bo Gwiazda przez niemal całą pierwszą połowę meczu stawiała zacięty opór faworytowi (porażka 2:4 po dwóch straconych w końcowce golach z przedłużanych karnych). Tuż po przerwie efektowną "ruletą" popisał się znakomicie dryblujący Pac i zdobywając kontaktowego gola zmusił kaszowian do największego wysiłku. Droga po zwycięstwo nie była jednak wyboista i kaszowianie ograli Gwiazdę 6:3, a chwilę później Wisłę Jeziorzany aż 10:2. Równo i bardzo solidnie prezentował się Lotnik który z byłym reprezentantem Polski (Jakub Podgórski) oraz aktualnym Mistrzem Europy Portów Lotniczych (Marcinem Kwaterem) w składzie ograł Wisłę 6:2 oraz Gwiazdę 7:2 by w ostatnim starciu zremisować z Kaszowianką. Podział punktów w tym ostatnim starciu, wobec lepszego bilansu bramkowego, zwycięstwo w grupie B zagwarantował późniejszemu triumfatorowi turnieju.

W grupie A rywalizacja była nieco bardziej zacięta. Najwyżej sklasyfikowana w tej grupie Liszczanka nie bez trudu uporała się z Iskrą Czułów, której grę kreował rosły Faron. Czułowianie popełniali jednak sporo błędów i po skromnej porażce z lisieckim zespołem, wyraźnie ulegli Tęczy i Strażakowi kończąc rywalizację na miejscu ostatnim. Ciekawa była walka o drugie, premiowane awansem miejsce w tabeli. Rywalizujący o tą lokatę Strażak i Tęcza zmierzyły się ze sobą już w pierwszym pojedynku i wygrana piekarzan 5:3 okazała się kluczem do wywalczenia awansu do półfinałów. Zespół Tęczy podjął nawet walkę o pierwszą lokatę ale przegrał ją ostatecznie w ostatnim starciu grupy z Liszczanką i to mimo że prowadził już w tym spotkaniu 1:0. Liszczanie, mimo że dwa ostatnie mecze w grupie grali bez nominalnego bramkarza (czerwona kartka), to podołali zadaniu i odrobili straty z Piwowarskim w bramce. Obrońca Liszczanki udowodnił swoją uniwersalność i w dużej mierze uratował lisieckiemu zespołowi posadę w fotelu lidera. Bardzo ważnym ogniwem Liszczanki był bez wątpienia Kromka, który w ostatniej minucie zdobywając gola z karnego na 1:3 pozbawił piekarzan szans na zajęcie pierwszego miejsca w grupie (Tęczy do tego celu wystarczał remis).

Półfinałowe trudności Lotnika
W półfinałach zatem, Liszczanka trafiła na Lotnika, a Tęcza na Kaszowiankę. Po sobotnich zmaganiach, w niedzielę w wypełnionej po brzegi hali sportowo-rekreacyjnej w Liszkach oglądaliśmy niesłychaną dawkę emocji oraz występów artystycznych.
Rozpoczęto jednak z "grubej rury" od pojedynków półfinałowych. Na pierwszy ogień poszedł pojedynek Liszczanki z Lotnikiem. Osłabiony brakiem Podgórskiego i Satory kryspinowianie nie prezentowali się już tak efektownie i po błędzie Kwatera w 8 minucie nawet stracili gola (Szymula). Grający szkoleniowiec "Lotników" wiedział jednak jak zareagować na niekorzystny przebieg zdarzeń. W 14 minucie po koronkowej akcji z Gudzem, a w 20-tej z Sadko, wyprowadził swój zespół na zwycięską ścieżkę. Nie przyszło to kryspinowianom łatwo bo w tej pierwszej połowie, nieco lepsze wrażenie sprawiali jednak piłkarze lisieccy. Po przerwie goli już nie obejrzeliśmy ale i emocji było o wiele mniej. Gorąco było dopiero w końcówce gdy Szymula ostemplował oba słupki bramki Misia, a Sadko przestrzelił z przedłużanego karnego. Koniec końców, Lotnicy wywalczyli awans do upragnionego finału.

Krótki zryw kaszowian
W drugim pojedynku półfinałowym podopieczni Wojciecha Pituły wysoko pokonali Tęczę Piekary ale wynik nie do końca oddaje to, co działo się na parkiecie. Mistrz grupy B owszem, miał rozregulowany celownik (trzy pudła Pyli, kilka nieudanych prób T.Grzesiaka) ale piekarzanie póki mieli pewność siebie, byli bardzo groźnym przeciwnikiem. Szybko też otworzyli sobie drogę do bramki. Za pierwszym razem po strzale Żyły, piłkę z linii bramkowej wybijał Armatys, przy drugiej próbie tym razem Jasiołka, jak w ukropie uwijał się Wolski, ale za trzecim razem potężne uderzenie Króla dało niespodziewanie prowadzenie piekarzanom.
Kaszowianie, którzy tuż przed przerwą przełamali się doprowadzając do remisu (fenomenalny strzał Stanuli w same widły) - "załatwili" rywala lotem błyskawicy tuż po wznowieniu gry. Tym razem błysnął filmowym golem Armatys. Asystował mu prostopadłym podaniem P.Grzesiak, a "Arma" huknął z obrotu nie dając żadnych szans Ludwikowskiemu. Dwie kolejne akcje dały kaszowianom już komfort gry bo trafienia Stolarskiego i P.Grzesiaka spowodowały, że ze stanu 0:1 zrobiło się 4:1. W końcówce jeszcze swojego gola dołożył po szybkiej kontrze Pyla, który nie okazał radości z szacunku do swojego byłego klubu (Tęcza Piekary) oraz... Wolski, który pokonał Ludwikowskiego spod własnej bramki.

Błysk Gwiazdy, Wisła z nurtem
Po półfinałowych emocjach, nadszedł czas na walkę o poszczególne miejsca. Na start, Gwiazda Ściejowice skrzyżowała "rękawice" z Iskrą Czułów. Strzelanie już w 2 minucie rozpoczął grający nietuzinkowo Pac. Szybko, z odpowiedzią nadszedł najlepszy w ekipie Iskry Faron ale później na parkiecie dominowali już piłkarze ze Ściejowic, których do boju prowadzili: niezwykle waleczny Horoszko i wspomniany wcześniej Pac. Skończyło się ostatecznie na 6:1, a ostatnią cegiełkę do tej wygranej z rzutu karnego w ostatniej minucie dołożył golkiper Gwiazdy.
Później miało dojść do pojedynku Wisły Jeziorzany ze Strażakiem Rączna, którego stawką była piąta lokata w końcowej klasyfikacji ale wiślacy nie stawili się na tym pojedynku i zostali ukarani walkowerem oraz relegacją na ostatnie miejsce w turnieju. Możliwe są także inne kary dla tego klubu. Ostatecznie, na piątym miejscu uplasowali się piłkarze z Rącznej, na szóstym (zamiast na siódmym) znaleźli się piłkarze Gwiazdy, na siódmym (miast na ósmym) Iskra i na dnie drużyna z Jeziorzan.

Artystyczne dodatki
Gorące emocje, których dawka zwiększała się z każdym kolejnym pojedynkiem, tonowały występy artystyczne uczennic Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaszowie oraz pokazy tańców towarzyskich i latynoamerykańskich. Nie zabrakło też niesłychanie efektownej potyczki drużyn młodzików Kaszowianki i Lotnika (wygrana kryspinowian), a także fenomenalnej oprawy i dopingu grupy ultras Kaszowianki. Oprawa "wokół-sportowa" imprezy stała więc na najwyższym poziomie, a ogłuszający doping kibiców Kaszowianki sprawiał, że otoczka całego turnieju dodatkowo podnosiła jego rangę.

Morderczy bój o podium
Pojedynek o trzecie miejsce okazał się wymarzoną zapowiedzią spotkania finałowego. O ostatnie miejsce na podium walczyły Liszczanka z Tęczą Piekary. Początek należał do Liszczanki, która za sprawą Szewczyka w 6 minucie objęła prowadzenie. Rozpętało to mały festiwal goli, bo po zaledwie 20 kolejnych sekundach Liszczanka już... przegrywała! Palonek raz oraz Florian dwa i po prowadzeniu liszczan nie było śladu. W okolicy 20 minuty zespół z Piekar dołożył kolejne dwa gole i przy prowadzeniu 4:1 nie zanosiło się już na żadne rewolucje. Ale ku zaskoczeniu wszystkich, Liszcznka jeszcze się podniosła! Najpierw Kromka po podaniu Piwowarskiego, a chwilę później Szewczyk uprzedziwszy wybiegającego z bramki Ludwikowskiego doprowadzili do stanu 4:3.
Liszczanie musieli mieć się jednak na baczności bo z widmem przedłużanego karnego za każdy kolejny popełniony faul, ich szanse na zwycięstwo mogły natychmiast prysnąć. Wkrótce, szanse lisieckiej ekipy jeszcze wzrosły bo po "klepce" z Kromką, do remisu doprowadził Szymula, ten sam który jednak chwilę potem dopuścił się tego feralnego przewinienia które miało pozwolić Tęczy na powrót do roli triumfatora. Gola z przedłużanego karnego co prawda nie udało się zdobyć ale w ostatniej minucie piekarzanie zadali jeszcze dwa ciosy, które położyły cały plan rywala na zajęcie trzeciego miejsca na podium. Brąz zatem dla Tęczy Piekary!

Finałowe objawienie
Każdy inny skład wielkiego finału byłby pewnie niespodzianką. Lotnik z Kaszowianką to najmocnijsze futsalowo drużyny w Gminie i to je typowano na triumfatora turnieju. Scenariusz okazał się przewidywalny i to właśnie ekipy Wojciecha Pituły oraz Marcina Kwatera stanęły w szranki w najważniejszym starciu imprezy. Lotnik, tym razem już z Podgórskim w składzie rozpoczął nienajlepiej bo już w 5 minucie po solowej akcji Armatysa, "Niebieska" prowadziła 1:0.
Obie drużyny grały bardzo ostrożnie i kaszowianie po objęciu prowadzenia wyraźnie zaczaili się na swojej połowie. Nie wyszło im to na dobre, bo w 7 minucie Sadko niesygnalizowanym strzałem z dystansu doprowadził do remisu. Sęk w tym, że znakomicie w tym turnieju dysponowany był Armatys, który wespół z P.Grzesiakiem w 15 minucie rozkręcił akcję, którą na gola plasowanym uderzeniem zamienił T.Grzesiak. Ten ostatni także dyspozycję miał niczego sobie, bo tuż przed przerwą z przedłużanego karnego podwoił przewagę bramkową nad rywalem.
W drugiej odsłonie Lotnik ruszył w pogoń za wynikiem i drugą odsłonę rozpoczął od bramki kontaktowej. Z dystansu strzelał tym razem Kwater, Wolski sparował uderzenie, ale wobec dobitki Sadko był już bezradny. Kaszowianie mobilizowali się jak mogli, próbował szczęścia Sieradzki i Pyla ale Miś wyrastał na najlepszego golkipera turnieju. W 30 minucie ciężar gry na swoje barki wziął jednak Podgórski rozpoczynając niesłychaną wręcz historię. Wbiegł odważnie między dwóch obrońców i efektowną akcję zwieńczył golem na 3:3! Lotnicy powrócili do gry nie tylko dlatego, że doprowadzili do remisu ale i ze względu na nadmiar przewinień kaszowian, którzy do końca meczu nie mogli pozwolić sobie już na choćby jeden faul! Aż 10 minut kaszowianie nie wytrwali i gdyby nie... Michał Wolski, zapewne sięgnęliby po tytuł mistrzowski. Swoje dołożył jednak i Podgórski, który w 34 minucie nie trafił do pustej bramki. Prawdziwy show dawał jednak Wolski, który od ostatniej minuty finałowego pojedynku wyrastał na objawienie tego turnieju. Najpierw bowiem w 40 minucie obronił przedłużanego karnego wykonywanego przez Kwatera oraz dwie dobitki Sadko, a w serii rzutów karnych znakomicie obronił strzały Kwatera i Podgórskiego doprowadzając wszystkich związanych z Kaszowianką do szału radości! Cóż to był za finał, cóż za emocje!

Gmina Liszki z duchem sportu

- To był jeden z najlepszych turniejów jakie widziałem. Poziom organizacyjny był na najwyższym poziomie, a i publiczność dopisała. Trudno mieć także jakiekolwiek zastrzeżenia do poziomu sportowego - zachwycał się Paweł Miś, Wójt Gminy Liszki. - Chciałbym serdecznie pogratulować Kaszowiance za ogranizację tego turnieju oraz oczywiście za zwycięstwo. Choć gratulacje należą się oczywiście także pozostałym uczestnikom tej imprezy - dodaje rozmówca Futmal.pl. - Nie będę ukrywał, że przez wiele lat związany byłem z klubem Kaszowianka i z tej miejscowości także się wywodzę dlatego zwycięstwo tej drużyny na pewno cieszy choć szczerze dla mnie najważniejsze, że ten turniej jest rozgrywany cyklicznie i że poziom sportowy wszystkich ekip się podnosi. To cieszy najbardziej. Widać duże zaangażowanie, zainteresowanie i wolę walki więc z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że duch sportu w naszej Gminie na pewno nie umarł. Mało tego, frekwencja na tym turnieju pokazuje, że takie inicjatywy są jak najbardziej potrzebne. Okazuje się, że takie turnieje to po pierwsza znakomita forma spędzania wolnego czasu dla naszej lokalnej społeczności, a po drugie świetna okazja do sprawdzenia się w duchu sportowej rywalizacji między klubami. Oczywiście ta frekwencja dodaje motywacji by wspierać sport w naszej Gminie ale w tym roku nasz budżet jest niestety nie najwyższy z powodu problemów finansowych związanych z pałacem w Piekarach. Niemniej jednak, w naszej Gminie pieniądze na sport zawsze się znajdą. I to nie tylko na piłkę nożną, ponieważ tenis stołowy, siatkówka czy koszykówka także u nas jak najbardziej funkcjonują. Na pewno warto inwestować w sport i rozwój młodzieży, czego doskonałym przykładem był dzisiejszy pojedynek pokazowy młodzieżowych drużyn Lotnika i Kaszowianki.

4. Gwiazda 3 0  6-17

Kaszowianka: Wolski, Nawrot - T.Grzesiak, P.Grzesiak, Armatys, Sobótka, Goczał, Stolarski, Sieradzki, Kuśmierczyk, Pyla, Stanula.
Lotnik: Broda - Podgórski, Gudz, Sadko, Strojek, Satora, Bieda, Basiński, Kuchasz, Lorek, Kwater.
Wisła: Rytel - Śladowski, Nowak, Tyrała, Kapusta, Mlostek, Jankowicz.
Gwiazda: Kowalik - Kamil Drewniak, R.Nowak, Gabriel, Wujkowski, Pac, Horoszko, Ł.Sotwin, M.Nowak, Krzysztof Drewniak, R.Sotwin, Sikora.

Lotnik - Kaszowianka 3:3, k.0-2

Kaszowianka: Wolski, Nawrot - T.Grzesiak, P.Grzesiak, Armatys, Goczał, Stolarski, Sieradzki, Kuśmierczyk, Pyla, Stanula.
Lotnik: Miś - Podgórski, Gudz, Sadko, Strojek, Bieda, Basiński, Kuchasz, Lorek, Kwater.
Tęcza: Z.Ludwikowski - Jasiołek, Król, Florian, Kina, A.Ludwikowski, Żyła, Steczko, Palonek.
Liszczanka: Kowalik - Szymula, Steczko, Wyroba, Chciuk, M.Szewczyk, Kromka, Zychowicz, Ł.Szewczyk, Piwowarski, Jurecki.
Gwiazda: Kowalik - Gruca, Horoszko, Wujkowski, Pac, R.Nowak, M.Nowak.
Iskra: Szewczyk - Galos, Faron, Dukała, Kwoka, Cygan, Haber, Pasiak.