Młodziki: W tropikalnych warunkach... zabrakło niewiele

• autor: admin, 2015-08-14 07:40

W minioną sobotę na boisku w Kryspinowie rozegrały się finały powiatowe turnieju Wakacje z piłką. Nasi młodzicy w "grupie śmierci" pokonali Radziszowiankę 3:1 oraz Akademią Michałowice 5:1, by awansować do ćwierćfinału z pierwszego miejsca. Tam czekał na nich Prądnik Sułoszowa, i choć do przerwy to lotnicy prowadzili 1:0, ostatecznie zwyciężył rywal, sięgając w dalszej fazie turnieju po tryumf w całych zawodach.

W TROPIKALNYCH WARUNKACH W KRYSPINOWIE AWANS DLA PRĄDNIKA SUŁOSZOWA I SŁOMNICZANKI

Ostatecznie w Kryspinowie na finał powiatu krakowskiego dotarło 12 zespołów. Upał zmógł już przed turniejem czterech konkurentów, więc przed rozpoczęciem gier dokonano drobnych korekt i o zamiast planowanych 32 odbyło się 20 meczy. Zmniejszenie ilości spotkań nie miało jednak wpływu na dramaturgię wydarzeń. Młodzi futboliści dostarczyli wszystkim, którzy zdecydowali się obserwować zawody emocji do dosłownie ostatniego gwizdka.

Ale po kolei. Najpierw emocje grupowe.

W grupie uznawany za faworyta zespół Skalanki ze Skały szybko pożegnał się z marzeniami. Porażki ze Świtem, a potem z Wisłą Czernichów 0:5 i można wracać do domu. Smutna była bohaterka inauguracyjnego turnieju w Skale Ola Payerhin – jedynaczka wśród rzeszy chłopców, ale taki jest sport. Mecz pogromców Skalanki to sukces Wisły 5:2 i awans obu drużyn.

W grupie B także uznawana za kandydata doi awansu Radziszowianka nie sprostała tej roli. Porażki honorowe bo 1:3 z gospodarzami i 2:3 z Michałowicami awansu dać nie mogły. Mecz Lotnika z Akademikami z Michałowicami to pewny sukces Lotników 5:1.

I znów niespodzianka w grupie C. LKS Mogilany, znany z dobrej pracy z piłkarskim narybkiem, po ciężkich porażkach 1:6 z Sokołem Kocmyrzów i 0:4 z Prądnikiem Sułoszowa mógł wracać do domu. A ich zwycięzcy zagrali na 3:3.

Ostatnia grupa D, to popis Słomniczanki, która już w pierwszym meczu zaaplikowała Wiśle Rząska sześć goli nie ponosząc żadnych strat. Potem pewne 4:1 z Orlikiem Sieciechowice, który wcześniej wyeliminował Wisłę po zwycięstwie 4:0.

Czas na ćwierćfinały. I tu niespodzianek ciąg dalszy. Lotnik już sprawdzał rozkład jazdy MPK do Swoszowic, a tu mimo blisko 40 stopni Celsjusza zimny prysznic. 1:3 z Prądnikiem i żegnajcie marzenia! Orlik także nie znajduje argumentów na Wisłę z Czernichowa i ulega jej 0:4. Piękne mecze toczą Słomniczanka ze Świtem wygrany 3:1, oraz Akademia Piłkarska z Michałowic z Sokołem Kocmyrzów. Ci pierwsi prowadzeni przez Sylwię Kaczor i Wojciecha Pateckiego ogrywają rywali 3:0.

Sułoszowianie nabrali wyraźnie rezonu i pewności siebie. Nie pomogły rady i zabiegi schładzające Pani Sylwii. 0:4 nie pozostawia wątpliwości, kto jest lepszy. Prądnik w finale!

Mecz Wisły ze Słomniczanką zaczynają lepiej Czernichowianie. Do przerwy są w finale. 1:0, ale już początek drugiej połowy i piękna akcja Słomniczanki – gol Kłosińskiego, za chwilę powtórka tym razem Tyrkalski i już 2:1. Ambitne próby Wisły nie dały efektu – poprzeczka, słupek i koniec – Słomniki górą!

To co nie udało się Wiśle wcześniej wyszło w meczu o trzecie miejsce. Hat-trick Artura Guzika, dwa trafienia Kacpra Zembola i gol Pawła Zabagło przy dwu trafieniach Akademii zakończyło mecz wynikiem 6:2.

Finał był godnym zwieńczeniem turnieju. Jako pierwsi ukąsili rywali Sułoszowianie, ale potem zaczęło się na dobre. Odpowiedź Słomniczanki, znów trafia najlepszy piłkarz turnieju Mateusz Górka, ale za chwilę Niechwiela doprowadza do 3:2 dla Słomnik. Ostatnie dwie minuty długo będą pamiętać obie drużyny. Z różnych przyczyn. Trafienia Górki i tuż przed kończącym mecz gwizdkiem Jakuba Lewandowskiego daje niespodziewane zwycięstwo niedocenianemu Prądnikowi z Sułoszowej. Radość chłopców z Sułoszowej, smutek tych ze Słomnik. Ale przecież za dwa tygodnie może dojść do rewanżu!

Obejrzeliśmy, jak już wspomniałem wcześniej 20 spotkań, w których padło 99 goli.  37 zawodników podzieliło się tym łupem, a dwa gole były po prostu samobóje. Średnia – bardzo dobra 4,95 goli na mecz.

Najlepszym strzelcem został z 11 bramkami Artur Guzik z Wisły Czernichów. Za MVP turnieju uznano Mateusza Górkę z Prądnika, a bramkarza Arkadiusza Perka ze Słomniczanki. Turniej znakomicie sędziowali Jakub Pieprzyk i Piotr Pawlik.

A oto składy zwycięskich zespołów:

Prądnik Sułoszowa – Kamil Krawiec, Jakub Postół, Jakub Goraj, Kacper Tokaj, Miłosz Krawczyk, Mateusz Górka, Jakub Pasek, Jakub Lewandowski, Bartosz Lipa, Wiktor Izdebski, Szymon Żurada i Miłosz Milej. Opiekunowie: Marcin Górka i Adam Bień

Słomniczanka – Arkadiusz Perek, Jakub Sikora, Damian Czyżowski, Marcin Ibek, Olaf Niechwiela, Krystian Łojek, Bartłomiej Perek, Olaf Tyrkalski, Karol Bętkowski, Jakub Kłosiński i Dawid Konieczny. Opiekun: Bartłomiej Piwowarski

Uroczystego otwarcia turnieju dokonał Starosta Krakowski Józef Krzyworzeka, ekipy powitał wiceprezes Małopolskiego Zrzeszenia LZS Jacek Kucybała. Goście zaproszeni obecni na otwarciu: Łukasz Gliński – zastępca wójta Gminy Liszki, Zofia Pyla – radna powiatu krakowskiego, Czesław Sadko – prezes LKS Lotnik Kryspinów, Józef Regulski – sekretarz MZ LZS

W czasie zakończenia wszystkie zespoły otrzymały okolicznościowe puchary, dyplomy, a najlepsi: zawodnik, strzelec i bramkarz statuetki. Zwycięska drużyna otrzymała nagrodę – komplet sprzętu piłkarskiego.

Wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatora wodę do picia, a na zakończenie turnieju posiłek. Z uwagi na wysoką temperaturę (+37C) do dyspozycji zawodników były pojemniki z wodą dla ochłody.